Kişisel Antrenör – H24 Fit Beslenme
Kişisel Antrenör

Ayhan Yücel TANITMIŞ

Senior Genetic Trainer
Genetic Trainer Türkiye Fitness Direktörü.

h24-ayhan-yucel-tanitmis-3

İzmir’in Tire ilçesinde 1964 yılında Silahlı Kuvvetler mensubu bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Babasının resmi görevleri  nedeniyle ilkokul ve ortaokulu  5 farklı şehirde tamamlayarak hayata kültürel açıdan yaşıtlarından çok avantajlı bir şekilde başlamış oldu. Çocukluk yıllarında spora sevdası başlamış ;sırasıyla judo ve güreş eğitimlerini alarak müsabakalarda pek çok başarı elde etmiştir. Ayrıca Silahlı Kuvvetlerindeki sporcu  büyüklerinden kayak ve pentatlon engelli parkur geçiş tekniklerini öğrenmiş ve yaşça kendinden büyüklerle çok ciddi  müsabakalarda başarılar kazanmıştır. 1980 yılında Silahlı Kuvvetler seçme sınavlarında başarı göstererek askeri okullarda eğitim ve öğretime devam etmiştir. Silahlı Kuvvetlerdeki öğrencilik hayatında atletizmin pek çok dalında müsabakalara katılmış; uzun atlama, üç adım atlama, sırıkla yüksek atlama, disk, gülle ve çekiç atma dallarında öğrencilik hayatı boyunca birçok madalya kazanmıştır. Özellikle askeri pentatlon engelli parkurundaki 2.52’lik derecesi tüm zamanların en iyi on derecesi arasında yer almaktadır. Sırıkla yüksek atlamadaki 3.30’luk derecesi ile 1982 ‘de gençler rekoru kırmıştır. Silahlı Kuvvetlerde görev yaparken savaş, beden eğitimi ve temel beden eğitimi alanlarında uzmanlaşmış ve uzun yıllar Türk askerine eğitimler vermiştir.  Ayrıca ordunun havalı silahlar ve ateşli silahlar takım kaptanlığını yapmış ve birçok keskin nişancı yetiştirmiştir.

h24-ayhan-yucel-tanitmis-5

Ege Ordu Karagücü’nde hentbol, voleybol, futbol takımlarında oynamış ve çeşitli başarılar elde etmiştir. Ayrıca kokartlı futbol hakemi olan Ayhan Yücel Tanıtmış amatör liglerde pek çok maçlar yönetmiştir. Silahlı Kuvvetlerdeyken sivil eğitim kurslarından dalış brövesi almıştır. Uzak dövüş sanatlarından Taekvando branşında siyah kuşak ikinci dan sahibidir.1997 yılında ordudan ayrılan Ayhan Yücel Tanıtmış T.C. Federasyonunun eğitimlerine katılarak Fitness ve Bodybuilding branşlarında resmi antrenörlük belgelerini almış ve aktif antrenörlük hayatına başlamıştır. Birçok salon spor branşlarında sertifika eğitim programlarına dahil olmuş, Türkiye’de bu sporların gelişmesinde ve antrenör yetiştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Bazı TV kanallarına spor programları hazırlamış ve sunmuştur. Kendisine ait Army Training  adlı askeri eğitim metotları ile zayıflama ve güç kuvvet kazanma stüdyo dersini kurgulamış ve uygulamıştır. Bu zamanın Crossfit adlı egzersiz programını  doğduğu branş olarak kayıtlara geçmiştir. Fitness ve Bodybuilding  dalında birçok yarışmacı, şampiyon ve antrenör yetiştirmiştir.

2016 yılında Genetic Trainer eğitimlerine katılarak sırasıyla Genetic Trainer- Expert Genetic  Trainer-Master Genetic Trainer Ünvalarına yükselmiş, 2019 Aralık ayında yönetim kurulu kararı ile dünyanın ilk 7 Senior Genetic Trainerı’ndan biri olmaya hak kazanmıştır. Halen daha Spor Genetiği Uzmanı  olarak eğitim ve koçluk hizmetleri vermekte , bilimsel antrenörlüğün  ülkemizde ve dünyada temsilciliğini yapmaktadır.

h24-ayhan-yucel-tanitmis-2
Genetic Trainer Nedir ?

Genetic Trainer® Genetic  Antrenörlüğün mucididir! Genetik yapıya uygun spor branş seçiminde ve genetik yapıya uygun antrenman & beslenme metodolojisinde telif hakları sahibidir!! Genetic Passport® testi ile ”DNA” örneği ağız içi yanak bölgesine sadece 60’sn. sürülen steril pamuklu bir çubukla (Buccal Swap) alınabilmektedir. Numune alımı sırasında herhangi bir acı, sızı veya yan etki görülmez. Moloküler DNA analizi sonucunda insanların kas, isleket, sinir, kardiyovasküler ve bağışıklık sitemlerinin kalıtsal fizyolojik özellikleri  belirlenebilir. Kas tipi ve kardiyovasküler kapasite kişinin hangi spor branşına daha uygun olduğu ve hangi spor branşlarında olimpik veya profesyonel sevide başarılar elde edebileceğine dair çok önemli bilimsel bir veri kaynağıdır.

Dünyada sadece Genetic Trainer® spor genetiği üzerine özel bir AR-GE birimine sahiptir. Genetic Passport’un spor performans test panelleri, branşında uzman onlarca antrenör, spor bilimciler ve genetik bilimcilerin bir arada çalışması sonucunda geliştirilmiştir. ”Genetic Trainer Pro” gen panelimiz tüm branşlardan profesyonel olan veya olmayı hedefleyen limitlerinde sporcuların genetik avantajlarını en iyi şekilde kullanmalarını, dezavantajlarından korunmalarını ve vücutlarından maksimum performansı elde etmeleri amacı ile geliştirilmiştir.

”Genetic Trainer® Dünyanın İlk ve Tek Genetik Antrenörlük Sistemidir.!”

h24-ayhan-yucel-tanitmis-1
Genetik Yapıya Uygun Antrenman & Beslenme

Genetic Trainer® genetik yapıya uygun antrenman ve beslenme metodolojisinde telif hakları sahibidir! İnsanlar 3 farklı kas tipi ve 3 farklı kardiyovasküler kapasite ile doğarlar. Bu özelliklerin kombinasyonu sonucunda sportif performans açısından 9 farklı insan genotipi ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerden dolayı her insanın antrenman ve beslenmeye verdiği fizyolojik tepkiler farklıdır. Genetic Trainer®’lar kişinin antrenman özelliklerini (yoğunluğunu, süresini, hacmini, direncini, dinlenme sürelerini, vb.) ve beslenme programlarını kişinin kendi genetik yapısına uygun olarak düzenlerler. Böylece kişinin fitness veya performans hedeflerine daha hızlı daha sağlıklı ve bilimsel yöntemlerle ulaşması sağlanır.

h24-ayhan-yucel-tanitmis-4
GENETIC TRAINER TESTİ

GENETIC TRAINER® TESTİNDE NELER VAR?

 • Kas fibril tipi.
 • Kardiyovasküler kapasite.
 • Sakatlık riskleri ve iyileşme süreçleri.
 • Bilimsel olarak genetik yapıya en uygun olimpik ve profesyonel seviyede başarılar elde edilebilecek spor branşları seçimi.
 • Genetik yapıya uygun olmayan (sağlık sorunları ve kalıcı sakatlık riskleri ortaya çıkarabilecek) spor branşları. Genetik yapıya uygun kategori veya mevki belirlemesi.
 • Maksimum performansa ulaşabilmek için genetik yapıya en uygun antrenman yöntemleri.
 • Maksimum performansa ulaşabilmek için genetik yapıya en uygun kalori miktarları ve genetik yapı ve spor branşına göre alınması gereken protein, karbonhidrat ve yağ oranları hesaplanmış belirtilmiş sporcu beslenme programları.
 • Sportif performansın maksimum seviyeye yükseltilmesi ve sakatlıkların elimine edilebilmesi için antrenman özelliklerinin (hacim, süre ,şiddet, sıklık vb.) genetik yapıya göre belirlenmesi.
 • İskelet sisteminin genetik özelliklerinden kaynaklanan eksik veya yetersiz eklem doku bileşenlerinin (kolajen vb.) yapımının uygun besin ve supplementlerle desteklenmesi.
 • Bağışıklık sisteminin yapısal özelliklerinden kaynaklanan oksidatif stresin ve buna bağlı hücre ölümlerinin minimuma indirilmesi.
 • Enflamasyon ve doku hasarlarının en hızlı ve sağlıklı doğal yöntemlerle giderilmesi.
 • Sakatlıkların iyileşme süreçlerinin genetik yapıya göre belirlenmesi.
 • Bağışıklık sisteminin Covid-19 (Vb. Tüm virüsler), kanser ve spor kaynaklı doku yıkımlarına karşı direnci ve güçlendirme yöntemleri.!
 • Genetic Passport® düzenlenmesi.